6 грешки, които не трябва да допускате при покупка на първи дом
Закупуването на нов дом е много вълнуващо, особено когато е за първи път. В еуфорията от предстоящата важна стъпка, много лесно можете да се захласнете по някоя красива тераса или дрешник, мраморни плотове, дъбов паркет или малък басейн в задния двор /ако търсите къща/. Когато нещо ви хареса толкова много, че да си помислите: „Уау, това е перфектно!“, много лесно може да се изкушите да прекрачите първоначално планирания бюджет. А и нали този имот е толкова „идеален“, че няма да има нужда от допълнителни инвестиции. Това обаче не е точно така. Ето някои от основните грешки, които не бива да допускате при търсенето на първия си дом.
Нетърпение
Не си купувате дом от днес за утре. Бъдете търпеливи и не взимайте прибързани решения, имайки предвид, че идеята за желания от вас имот търпи развитие. Най-добре от рано започнете да проучвате пазара на недвижими имоти, за да се ориентирате в предлагането и цените.
Рекламните снимки не винаги отговарят на истината, за това винаги имайте „едно на ум“ и при възможност, лично посетете обекта.
Колкото повече гледате, толкова по-наясно ще сте какво ви се иска да купите, какъв бюджет ще ви е необходим и дали очакванията ви са реалистични. Ако сте нетърпеливи и неинформирани, твърде възможно е да купите прекалено скъп имот или такъв, който ще се окаже в лошо състояние и да трябва да инвестирате изключително много в ремонти.
Търсите по-голям имот, отколкото ви е нужен
Много хора казват „Имам нужда от повече пространство! Имам нужда от място за цялото ми семейство!“. Знаете ли обаче какво точно влагате в думата „повече“?! Какво точно ви е необходимо, за да подсигурите комфорт за себе си и близките? Едно е сигурно – не купувайте прекалено голям имот! Той има не само предимства, а и недостатъци.
Освен по-високата продажна цена, ще имате и по-високи нотариални такси, данък недвижим имот, брокерски комисион и по-високи годишни данъци.
Тези суми не могат да бъдат спестени или редуцирани. Не подценявайте и общите разходи – апартаментът или къщата не са велосипеди. При по-голям имот ще набъбнат и сметките ви за отопление и ел.енергия, както и за поддръжка. Да не говорим за физическите усулия и време, които ще са ви необходими.
Наивност
„Да се довериш е добре, да провериш – още по-добре!“ – не забравяйте тази максима.
Специално когато купувате имот без посредник, никога не вярвайте 100% на думите, които ще чуете за състоянието му. Продавачите често се опитват да прикрият някои дефекти, разчитайки че недоглеждането или общото впечатление, ще ги неглижират. За това е по-добре, ако бъдете критични. Посетете имота няколко пъти, ако е възможно вземете със себе си някой експерт, който ще може да види невидимото за вас.
Страх от преговори
Има хора, които се притесняват изключително много да коментират цената. Те, по-скоро ще потънат в земята, отколкото да водят преговори с продавача. Резултатът – плащат повече от необходимото. За да не се случи така и с вас, не спирайте да си напомняте, че трябва да защитавате своите интереси, че става въпрос за вашите пари и всяка стотинка, която спестите от покупката, ще използвате след това за всички неща, които ще са ви необходими при обзавеждането. Друг вариант е просто да вземете с вас приятел или роднина, който да преговаря вместо вас. Купуването на дом е най-голямата инвестиция за един човек, така че усилията си заслужават.
Подценяване на необходимостта от ремонт
При имоти, които са от вторичния пазар т.е. вече е било живяно в тях, често има проблеми, които могат да бъдат забелязани само, след като се нанесете и започнете да експлоатирате дома. Става дума за течове в банята, недобре уплътнени прозорци, луфтове в касите на вратите или климатици, които повече охлаждат, отколкото затоплят. При добро проучване на пазара и вслушване в съветите на специалисти или потърпевши ваши познати, ще можете да обърнете по-сериозно внимание на тези важни елементи, така че или да си спестите ремонтите на по-късен етап, или да преговаряте за цената на имота, така че да компенсирате бъдещите разходи. Ако не го направите, една изгодна сделка много бързо може да се превърне в скъпо удоволствие.
Отказ за финансиране от банковата институция
Не се случва често, но е възможно да се случи. Застрашени са не само хора с по-ниски доходи, но и такива, които упражняват свободни професии, макар и да печелят добре. Ако ви бъде отказано отпускането на кредит, ще трябва да се подготвите за допълнителни разходи или дори обезщетение, ако документите за покупко-продажба вече са стигнали до нотариус. Това означава, че никога не трябва подписвате договор, ако не разполагате с писмено доказателство от банката, че ще ви отпусне исканата от вас сума.